مجموعه: گزارشهای علمی خواص درمانی گیاه زیتون

0

مجموعه: گزارشهای علمی

خواص درمانی گیاه زیتون

زيتون سبز

موطن اصلی و قدمت زیتون

خانه خبر مازندران : زیتون تقریبا از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه از نواحی گرم و نیمه گرم می‌باشد و موطن اصلی آن را در سوریه و جنوب ترکیه می‌دانند؛ سپس از این نقاط به سایر نواحی که دارای آب و هوای مدیترانه‌ای هستند برده شد و اکنون از دامنه‌های غربی هیمالیا در شرق تا سواحل اقیانوس اطلس در مغرب و در دو طرف دریای مدیترانه ، درخت زیتون کاشته می‌شود. علاوه بر نواحی نامبرده در آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی و استرالیا نيز این محصول را می‌کارند و مورد استفاده قرار می‌دهند.

خواص درمانی زیتون

   ميوه زیتون در درمان نقــرس و رماتیســم كاربرد دارد. برگ زیتــون با اثر مقوی ، درمــان کننده‌ فشــار خون و زخمهای عفــونی است. علاوه بر اين برگ زیتــون حاوی گلـوکــزید ، مـواد قندی ، مواد تلخ ، کلروفیل ، اسید گالیک ، تائن ، موم و مانیت است. شیــرابه‌ای قندی (به نام : مــان زیتــون) از ساقه‌ی این درخت ترشح می‌شــود که مصــرف خوراکــی دارد. روغـن زیتون ، سوزش و درد ناشی از سوختگی را تسکین داده و از بروز تاول جلوگیری می‌کند؛ ماليدن روغن زيتون به پوست در موارد آفتاب‌زدگی ، سرمازدگی ، گزش مار و عقرب و حشرات سبب تسکین درد و سوزش و التیام می‌شود. همچنین ماساژ پوست با روغن زیتون ، تعریق زیاد را کاهش داده و نيز مژه و ابرو را تقویت می‌کند. به علاوه ماساژ پوست سر با روغن زیتون سبب تقویت پوست و مو گشته و شوره سر را برطرف می‌سازد و همچنين موهای سفید شده را سیاه می‌نماید. همچنين مصرف روزانه زیتون از امراض قلبی و سرطان جلوگیری می‌کند.

   پژوهشگران معتقدند كه مصرف روغن زیتون خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش می‌دهد؛ به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز ، تحقیق روی سلول‌های سرطان سینه در زنان نشان داد که اسید اولئیک موجود در روغن زیتون ، اثر ژن سرطان‌زای این بیماری را کاهش می‌دهد. پژوهشگران به زنان توصیه می‌کنند که در رژیم غذایی خود از زیتون و روغن آن استفاده کنند. همچنین روغن زیتون به جز خاصیت ضد سرطانی ، فواید فراوانی ديگری نيز دارد ، که از آن جمله می‌توان به نرم کردن عضلات و تسكين درد استخوان‌ها اشاره كرد. عصاره زیتون برای چین و چروک پوست بسیار مفید بوده و باعث لطافت و نرمی و شادابی پوست صورت می‌شود.

   روغن زیتون دفع کننده‌ سنگ کیسه صفرا است ، كه برای این منظور باید آن را با آبلیمو مصرف کرد. روغن زیتون برای بهبودی سرفه‌های خشک مفید است. برای رفع پیوره لثه نيز ، می‌توانيد روغن زیتون را بر روی لثه بمالید. برای برطرف کردن خراش و ترک پوست و از بین بردن زخمهای دهان ، جویدن برگ زیتون بسيار مؤثّر است.

   مخلوط مساوی روغن زیتون و گلیسیرین نیز نقش مفیدی در معالجه پوستِ پای ترک خورده ، جلوگیری از سفیدی مو ، درمان شوره سر و ریزش مو دارد. پوست و برگِ درخت زیتون دارای خواص تب‌بر است.

تأثیر روغن زیتون در بهبود جریان خون

   اجزای مغذّی خاص در روغن زیتون و برخی غذاهای دیگر می‌تواند دلیل تأثیر مثبت رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر سلامت قلب باشد. این ترکیبات که فنل نامیده می‌شوند اثر آنتی‌اکسیدانی ، ضد التهابی و جلوگیری از تشکیل لخته در عروق دارند. در این مطالعه تأثیر سودمند روغن‌های زیتون سرشار از فنل ، بر عملکرد عروق خونی مشخص شده است. مصرف غذاهای غنی از ترکیبات فنلی می‌تواند سلامت قلبی – عروقی را بهبود بخشد و از قلب نیز محافظت كند.

   تحقیقات نشان داده که مصرف روزانه دو قاشق غذا خوری (۲۳ گرم) روغن زیتون ، خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می‌دهد (این امر ، به دلیل وجود چربی‌های اشباع نشده در این روغن است). بنابراین برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهای قلبی ، بهتر است به جای چربی‌های اشباع شده ، از روغن زیتون استفاده شود ، تا میزان مصرف کالری روزانه از حد لازم بیشتر نباشد.

منابع:  ۱- دانشنامه آزاد ویکی‌پديا

      ۲- دانشنامه رشد

Abbasnasari1326@gmail.com
شماره تماس مدیر سایت : عباس ناساری ۰۹۱۱۲۲۶۹۷۰۷

نظر خود را بیان کنید