زیباترین آبشارهای ایران

0

زیباترین آبشارهای ایران

در ایران بیش از ۳۹۰ آبشار دائمی و فصلی وجود دارد که هر کدامشان جاذبه مخصوص به خود را دارند. برخی از این آبشارها به علت ویژگی‌‌شان در میان زیباترین آبشارهای جهان جای دارند.

آبشار ایران

 

خانه خبرمازندران – {گردشگری } – عباس ناساری: هوا رو به گرمی است و جاهای خوش آب و هوا و سرسبز برای سفر زياد طرفدار دارد. از جمله جاهايی كه در تعطيلات و حتی آخرهفته‌ها خيلی شلوغ می‌شود، آبشارها هستند، چون وجود آبشار در یک منطقه، باعث خوش آب و هوا شدن آن مکان می‌شود؛ مناطقی كه هم كوه دارد و هم اغلب جنگلی هستند.
شايد جالب باشد اگر بدانيد كه ایران حدود ۴۳ آبشار مشهور دارد که با آبشارهای محلی و فصلی این تعداد به ۱۸۶ می‌رسد. در بين استان‌های كشور استان مازندران با ۷۸ آبشار کوچک و بزرگ بیشترین‌شان را در خود جا داده است. پس از آن نوبت لرستان است كه با ۴۵ آبشار در جايگاه دوم قرار گرفته است. به دلیل زیاد بودن این آبشارها، فقط به معرفی چند مورد از پرطرفدارترین و زيباترین آن‌ها  در استان مازندران می‌پردازیم.

آبشار یخی

ارتفاع: ۱۲ متر

نشانی: ارتفاع ۵۱۰۰ متری از جبهه جنوبی کوه دماوند استان مازندران

آبشار ایران

ارتفاع این آبشار بین ۷ تا ۱۲ متر اعلام شده و به جز در مدت کوتاهی از تابستان که باریکه آبی از کنار آن جاری می‌شود، در سایر زمان‌ها یخ‌زده است و به همين دليل به آبشار يخی معروف شده است. علت تشکیل اين يخ‌ها نيز ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است که در گرمای ‌تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند‌.‌

آبشار شاهاندشت

ارتفاع: ‌۵۱ متر 

نشانی: روستای شاهاندشت، کیلومتر ۹۶ جاده هراز، ۶۵ کیلومتری شهر آمل

آبشار ایران

آبشار شاهاندشت بزرگ‌ترین آبشار استان مازندران است كه در فهرست آثار طبيعی كشور به ثبت رسيده است. در بالای آبشار شاهاندشت قلعه «ملک بهمن» که به قلعه «ملکه قلاع» یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده، واقع شده و از عظیم‌ترین قلاع کوهستانی البرز ایران است که از سنگ و نوعی ساروج ساخته شده که مخلوطی از شیر و تخم‌مرغ و نوعی خاک است و همچنین استحکام زیادی دارد که قدمت آن به سه هزار سال پیش می‌رسد. مسیر رسیدن به قلعه و آبشار گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، گذر از روستای شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی است.

آبشار کبودوال

ارتفاع: ۱۵ متر

نشانی: پنج کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان

آبشار ایران

آبشار کبودوال تنها آبشار خزه‌ای کشور است که با داشتن امکاناتی برای گردشگران یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های استان گلستان به شمار می‌رود. آب این آبشار از دامنه شمالی كوه هارون به ارتفاع ۱۷۸۰ متر سرچشمه می‌گيرد و زلال، شفاف و قابل آشامیدن است.
برای رفتن به اين آبشار بايد به سمت پارک جنگلی كبودوال برويد، از پارك جنگلی تا محل آبشار اصلی كبودوال حدود ۲۰ دقيقه پياده‌روی زمان می‌برد كه مسيری بسيار زيباست. در طول مسير به سمت آبشار، مناظر شگفت‌آور و پل‌های چوبی در كنار آبی روان و درختان جنگلی شما را به وجد می‌آورد.

منبع:اتاق خبر

Abbasnasari1326@gmail.com
شماره تماس مدیر سایت : عباس ناساری ۰۹۱۱۲۲۶۹۷۰۷

نظر خود را بیان کنید