هشدار مجدد سازمان آتش نشانی ساری در خصوص برودت هوا و استفاده از وسايل گرمايشی

0

هشدار مجدد سازمان آتش نشانی ساری در خصوص برودت هوا و استفاده از وسايل گرمايشی

13950906010

خانه خبرمازندران – عباس ناساری : به گزارش روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري ساري ، با توجه به كاهش دما و سرد شدن هوا و استفاده هموطنان از وسايل گرمايشي، احتمال حوادث ناشي از گاز گرفتگي بيشتر مي شود. حوادث گازگرفتگي از آن حوادثي است كه تنها با كمي دقت مي توان از بروز آن جلوگيري كرد و برعكس، كمي بي احتياطي مي تواند عواقب جبران ناپذيري داشته باشد. در اينجا به چند توصيه مهم براي جلوگيري از اين حوادث اشاره مي كنيم

۱-اگر از وسايل شعله دار(انواع بخاري هاي گازي، نفتي، شومينه، آبگرمكن، پكيج و…) استفاده مي كنيد، هرگز تمام راه هاي ورودي هوا را نبنديد و حتماً مسير مناسبي را براي ورود اكسيژن و هواي تازه به محيط در نظر بگيريد.

۲پكيج، مقدار زيادي اكسيژن مصرف مي كند و درصورت تامين نشدن هواي مناسب، به سرعت محيط را با كاهش اكسيژن مواجه مي كند. پس بهتر است اين وسيله در خارج از محيط منزل مثلاً در بالكن يا محلي كه مستقيم به فضاي آزاد راه دارد نصب شود

۳-قبل از نصب بخاري از باز بودن مسير دودكش هاي داخل ديوار اطمينان حاصل كنيد. به اين منظور مي توانيد از سطح پشت بام يك وزنه كوچك را با ريسمان به داخل دودكش فرستاده و اگر تا انتها پايين آمد نشان دهنده باز بودن مسير است
۴-دودكش هاي داخل ديوار از جنس سيماني بوده و بايد تا انتها بالا رفته باشد و از سطح بام نيز ۸۰ سانتي متر بالاتر آمده باشد و در انتها كلاهك H نصب شود

۵– از مكش مناسب دودكش ها اطمينان حاصل كنيد. بهترين نشانه براي كاركرد صحيح دودكش ها اين است كه بدنه آن ها همواره بايد داغ باشد. سرد بودن دودكش بخاري، زماني كه روشن است و همچنين زرد و نارنجي بودن شعله بخاري از نشانه هاي توليد اين گاز خطرناك است كه بايد بررسي شود

۶-در داخل واحد و براي وسايل گرمايشي و شعله دار، فقط از دودكش هاي ورق سفيد گالوانيزه استفاده كنيد. اين دودكش ها مقاومت فيزيكي بيشتري دارند و به خوبي داخل هم چفت مي شوند اما دودكش هاي متفرقه مثل آلومينيومي، آكاردئوني، فنري و… اين خاصيت را ندارند و به مرور دچار نقص شده و گاز مونوكسيد كربن را به داخل محيط منتشر مي كنند ضمن اينكه به دليل خاصيت ارتجاعي دودكش هاي فنري به سهولت از محل اتصال خود خارج مي شوند و به مرور منافذ ريزي در آنها پديدار مي شود كه مي تواند باعث انتشار آلاينده ها در محيط شود.

۷-از حداقل زانوئي در نصب دودكش هاي داخل واحد استفاده كنيد.
۸– بهترين وضعيت براي نصب دودكش ها، حالت عمود يا قائم است كه در اين حالت آلاينده ها به سهولت خارج مي شوند و هرچه شيب دودكش پايين تر رود خروج آلاينده ها سخت تر خواهد شد. به خاطر داشته باشيد كه شيب منفي به هيچ عنوان مورد تاييد نيست و در اين صورت آلاينده ها به داخل محيط نفوذ خواهند كرد.
۹– هر وسيله گرمايشي و شعله دار نياز به يك دودكش مجزا دارد و از به كاربردن دودكش هاي مشترك براي دو يا چند وسيله خودداري كنيد.
۱۰– از تغيير دادن اندازه دهانه خروجي دودكش ها خودداري كنيد. گاهي مشاهده مي شود كه افراد، دهانه خروجي دودكش هاي روي ديوار با موانعي كوچك مي كنند كه به اصطلاح، هواي گرم كمتري خارج شود كه اين عمل باعث انباشت گازهاي خطرناك داخل دودكش و انتشار آن به داخل محل مي شود.
۱۱-از قرار دادن انتهاي دودكش ها در فضاي درز انقطاع ساختمان خودداري كنيد. اين گاز به سادگي از ترك ها و شكستگي هاي روي ديوار حتي در واحدهاي ديگر وارد منزل مي شود.
۱۲– از قرار دادن انتهاي دودكش ها در سطل آب خودداري كنيد. اين گاز در آب حل نشده و تنها باعث مسدود شدن مسير خروجي آن شده و گاز از طريق ديگر خارج و وارد فضاي داخلي محيط مي شود.
۱۳– وجود دستگاه هاي هشدار دهنده گاز مونوكسيد كربن در محيط تا حد بسيار زيادي مي تواند به كاهش خطرات و حوادث ناشي از اين گاز كمك كند. در انتخاب اين دستگاه ها دقت كنيد.
از شهروندان گرامي تقاضا مي شود براي كسب اطلاعات بيشتر به نزديك ترين ايستگاه آتش نشاني و يا به اداره آموزش آتش نشاني مراجعه نموده و براي مشاوره ايمني با شماره ۳۳۲۶۰۱۴۰  تماس حاصل نمايند و سوالات خود را از كارشناسان  بپرسند.

Abbasnasari1326@gmail.com
شماره تماس مدیر سایت : عباس ناساری ۰۹۱۱۲۲۶۹۷۰۷

نظر خود را بیان کنید