آیا مهندس رحیمی شهردارقائم شهر می تواند معضل ۶۰ ساله زباله این شهرستان را برطرف کند ؟

0

 آیا مهندس رحیمی شهردارقائم شهر می تواند 

معضل ۶۰ ساله زباله این شهرستان را برطرف کند ؟

خانه خبرمازندران – عباس ناساری : معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست کشور به همراه جمعی از مقامات استانی ،شهرستانی و معاونین شهرداری بمنظور بررسی و ارائه راهکارهای مناسب ،از محل دفن زباله شهر قائم شهر بازدید کرد.

در این دیدار دکتر نبیان معاون امور هماهنگی و عمرانی استاندار،دکتر ادیانی نماینده مردم قائم شهر،سوادکوه،سوادکوه شمالی ،سیمرغ و جویبار در مجلس شورای اسلامی ،محمدی فرماندار،مهندس رحیمی شهردار قائم شهر و تنی چند از مدیران استانی و شهرستانی نیز حضور داشتند.

ابتکار معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفظت از محیط زیست کشور از نزدیک محل دفن زباله شهر قائم شهر را مورد بازدید قرار داد و راهکارهای لازم بمنظور حل معضل زباله این شهر را ارائه کرد.

 

مهندس رحیمی شهردار قائم شهر در ابتدای این بازدید، گزارشی از روند شکل گیری و نحوه امحای زباله در این مکان توضیحاتی را ارئه داد. وی خاطر نشان کرد:محل دفن زباله فعلی در مکانی به وسعت ۷ هکتار و با متوسط زباله ۲۵۰ تن در روز به مدت ۶۰ سال تنها مکان جمع آوری و دپوی زباله در شهر قائم شهر است که با این اقدام تبعات و مشکلات بعدی نیز به همراه داشته است.لیکن با عزم و اهتمام جدی مدیریت شهری معضل ۶۰ ساله زباله شهر برطرف خواهد شد.

رحیمی اظهار داشت:هدفگذاری این شهرداری برای سالهای آینده احداث کارخانه تبدیل پسماند به مواد سوختی و تولید انرژی الکتریکی است که امیدوارم تا آن زمان احداث کارخانه کمپوست بعنوان یک پروژه زود بازده بتواند مشکلات زیست محیطی ناشی از امحاء و دفن زباله به شیوه سنتی را مرتفع نماید.

شهردار قائم شهربا بیان اینکه هزینه جمع آوری ماهانه بالغ بر ۹۰۰ میلیون تومان است، تصریح کرد: این مبلغ هزینه برای شهر قائم شهر و شهروندان هزینه بسیار سنگینی است که در کنار آموزش ،دفن و امحاء زباله،سالانه مبلغی معادل ۲۰ میلیارد تومان هزینه در برخواهد داشت که این امر لزوم احداث کارخانه کمپوست و اجرای صحیح قانون پسماند مصوب سال ۱۳۸۳ را دو چندان کرده است.

این مسئول شهری در ادامه سخنان خود ضمن قدردانی از پیگیریهای صورت گرفته فرماندارمحترم بعنوان نماینده عالی دولت در شهرستان از وضعیت دفن زباله شهرستان قائم شهرو پیگیری‌های صورت گرفته مبنی بر ضرورت ساماندهی وضعیت پسماند تصریح کرد: تا راه‌اندازی کارخانه کمپوست نمی‌توان مکان دیگری برای دفن زباله شهرستان در نظر گرفت.انتظار داریم فرماندار محترم همچون گذشته در تحقق اهداف شهرداری مبنی بر جذب اعتبار استانی و رفع موانع اداری زیست محیطی همکاری لازم را معمول داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه تنها شهرداری موظف به پیگیری و راه‌اندازی کارخانه کمپوست نبوده بلکه این کار مستلزم همکاری و همراهی دیگر نهادها است، تصریح کرد:به شخصه از اهتمام و پیگیریهای صورت گرفته توسط دکتر نبیان معاونت محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری و نمایندگان محترم مجلس که با عزم راسخ در احداث و اجرای این کارخانه تلاش دارند قدردانی نموده و معتقدم ممارست این عزیزان احداث کارخانه کمپوست را در آینده نزدیک محقق خواهد ساخت.

شهردار قائم شهر با تأکید بر اینکه تا زمان احداث کارخانه کمپوست، دفن زباله‌ها باید بهداشتی صورت گیرد تا از فضای موجود به نحو مطلوب استفاده شود، گفت: در حال حاضر ماشین آلات و ادوات راهسازی از جمله لودر، بولدوزر و بیل میکانیکی در محل دفن زباله مستقر بوده که عملیات امحای بهداشتی زباله را بطور مرتب و منظم انجام میدهند.

رحیمی ادامه داشت: مسلما با بهره برداری از این کارخانه کمپوست، معضل پسماند زباله های خانگی، بیمارستانی وخطرناک دراین شهرستان حل خواهد شد .

شهردار قائم شهر در ادامه با تاکید بر فراگیری فرهنگ تولید زباله کمتر و نیز تفکیک زباله از مبداء بین شهروندان گفت: در صورت گسترش فرهنگ تفکیک زباله از مبداء، علاوه بر افزایش میزان درآمدزایی از محل فروش اجناس تفکیکی زباله ها ، فرآیند بازیافت و تولید کمپوست نیز با هزینه کمتر و سرعت بیشتری انجام خواهد شد که در صورت تفکیک صحیح از مبداء بخش قابل توجهی از هزینه های بازیافت و تفکیک زباله در محل کارخانه کاهش می یابد.

رحیمی با تاکید یر اینکه اعمال مدیریت اصولی و صحیح در دفن و دپو زباله رضایت مندی شهروندان را بهمراه خواهد داشت ادامه داد: طی بازدیدی که سال گذشته کارشناسان حفاظت محیط زیست از محل دفن زباله داشته اند ،اقدامات پیشگیرانه شهرداری اعم از تعبیه مخزن شیرابه ،پوشش خاک و آهک پاشی و …. از سوی کارشناسان صراحتا اعلام و رضایت بخش عنوان نموده اند.

شهردار قائم شهر در پاسخ به سوال معاون ریاست جمهوری مبنی بر اینکه آیا در مديريت كنترل و تصفيه شيرابه و محل دفن زباله هاي شهري به لحاظ زيست محيطي و حفظ منابع آبهاي زيرزميني بعنوان یک ضرورت و مهم ،پردازش صحیحی صورت گرفته است یا خیر خاطر نشان کرد:اهميت و حساسيت بالاي مخاطرات اين آلاينده ها ضرورت طراحي و احداث سيستمهاي كنترل و تصفيه مناسب شيرابه بر مبناي مطالعات اوليه كمي و كيفي آن و ويژگيهاي محل زباله را با دقت تمام و با نظر کارشناسان محیط زیست شروع و به اتمام خواهند رساند .

وی با تاکید بر اینکه دپو زباله در این شهردر یکی از مناطق پر تردد اتفاق افتاد  گفت :با توجه به اقدامات صورت گرفته در خصوص ساخت ابنیه احداث کارخانه کمپوست از سالیان گذشته و لزوم بازنگری و بروز رسانی دستگاههای فنی،هزینه نهایی کارخانه بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال بوده که این امر عزم ملی و فرااستانی را طلب میکند.

در پایان این دیدار رحیمی عنوان داشته است: که می بایست هر چه سریعتر نسبت به پاکسازی وتخلیه زباله دراین منطقه اقدام گردد اما شهرداری با مشکلات مالی که با آن مواجه است قادر به خرید دستگاه های مربوطه نمی باشد وابراز امیدواری کرد با حمایت مالی استان از منابع استانی و با تامین آن ، این مشکل مرتفع خواهد شد.

 

 

آیا شهردار پرتلاش قائم شهر می تواند …..

حال سئوال اینجاست آیا شهردار ساعی وپرتلاش قائم شهر قادر خواهد بود بر معضل بزرگ دفن زباله قائم شهر که یکی از دغدغه های بزرگ و کهنه مردم این شهرستان بوده و بخاطر عدم برخورداری از نعمت دستگاههای دفن زباله سالها در رنج وعذاب هستند ، فائق آید و مشکل عدیده زباله این شهر را برطرف نماید ؟

 

 

بهرتقدیر امیدواریم  معضل بزرگ و ۶۰ ساله زباله  این شهرستان که اخیرا دردیدار با سرکار خانم معصومه ابتکار معاون ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت ازمحیط زیست کشورمطرح شد  با درایت مهندس رضا رحیمی شهردار پرتلاش قائم شهر اقدامات فیزیکی وتاسیساتی آن آغاز شود . انشاالله تعالی .

گزارش تصویری دیدار با خانم معصومه ابتکار معاون رئیس جمهورو ریاست سازمان حفاظت ازمحیط زیست کشور…

 

شماره تماس,  وتلگرام مدیر سایت : عباس ناساری ۰۹۱۱۲۲۶۹۷۰۷

 

نظر خود را بیان کنید