آمار جان باختگان زمین لرزه غرب کشور؛ ۳۲۸ نفر

0

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ – ۰۸:۳۴

آمار جان باختگان زمین لرزه غرب کشوربه ۳۲۸ نفررسید

در پی جان باختن شماری از هموطنان در زمین لرزه ۷/۳ ریشتری در استان کرمانشاه؛ در این استان ۳ روز عزای عمومی اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی با وزیرکشور دستور لازم را برای رسیدگی به مناطق زلزله زده صادر کرد. آمار جان باختگان زمین لرزه ۷/۳ ریشتری غرب کشور تاکنون ۳۲۸ تن اعلام شده است. ۲۵۰۴ نفر هم زخمی شده اند. اسکان اضطراری مردم زلزله زده آغاز شده است. عملیات ادامه با سرعت ادامه دارد. ازگله، ثلاث باباجانی و سر پل ذهاب بیشترین خسارات و تلفات را داشته اند. معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت آمار جان باختگان و زخمی ها تغییر خواهد کرد.

زلزله ساعت ۲۱:۴۸ دقیقه دیشب در مرز ایران و عراق در امتداد کرمانشاه رخ داد و در همه استانهای نوار مرزی احساس شد. مدارس و دانشگاه های کرمانشاه امروز تعطیل است اما ادارات باز هستند. امکانات سپاه، ارتش و بسیج به یاری گروه امداد آمده است. همزمان با روشن شدن هوا، بالگردهای سازمان هلال احمر به منطقه اعزام شدند. وزیر کشور که به منطقه رفته گفت استان های مجاور در آمادگی کامل  به سر می برند و امکانات، نیرو، چادر و وسایل امداد، به مناطق  آسیب دیده ارسال شده است. ­رحمانی فضلی افزود: نگران تلفات و آسیب ها در روستاها هستیم. سخنگوی ستاد مدیریت بحران کشور گفت: بسیاری از راه های روستایی که بر اثر زلزله تخریب شده بود بازگشایی شد. ­رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: ۲۹ گروه جستجو و نجات از استان های معین به کمک ۳۳ گروه دیگر مستقر در استان کرمانشاه آمده اند. ۹ تیم درمان اضطراری هم به مناطق آسیب دیده اعزام شده است. معاون استاندار کرمانشاه گفت: دو بیمارستان صحرایی در سر پل ذهاب و ازگله ایجاد خواهد شد. با دستور وزیر بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور موظف شدند به اعزام کادر درمانی متخصص، تجهیزات پزشکی، آمبولانس و تامین خون مورد نیاز برای مراکز درمانی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در سریع‌ترین زمان اقدام کنند. حداقل ۵۰ پس لرزه در استان کرمانشاه و برخی مناطق دیگر به وقوع پیوسته است. مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرده پس لرزه ها ادامه خواهد داشت. سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: مشکل خاصی در تاسیسات گازی ایلام و کرمانشاه وجود ندارد. مدیرعامل آب منطقه ای اعلام کرد: زلزله  به هیچ یک از سدها و سازه های آبی استان آسیبی نزده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با هماهنگی که انجام داده ایم تعدادی از مجروحان را به تهران منتقل خواهیم کرد.

حریرچی در ارتباط زنده با شبکه خبر افزود: بازدیدی که از بیمارستان‌های شهر کرمانشاه داشتم حدود ۵ هزار و ۳۴۶ نفر تاکنون پذیرش شده اند که ۳ هزار و ۷۴۸ نفر از آن‌ها به صورت سرپایی درمان و ۷۱۷ نفر نیز بستری شده اند.

وی گفت: ۴۰۰ نفر ترخیصی داشتیم و ۲۷۴ نفر نیز به سایر بیمارستان‌های استان و استان همدان اعزام کرده ایم و متأسفانه تاکنون ۲۰۷ نفر نیز فوتی داشته ایم.

حریرچی افزود: اکنون هماهنگ کرده ایم هواپیمایی از تهران پرواز کرده است تا تعدادی از مجروحان را به تهران منتقل کنیم.

وی گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته از لحاظ مجروحین تقریباً به وضعیت پایداری رسیده ایم و برای مجروحان احتمالی روستایی زیر آوار مانده نیز آمادگی داریم تا بیمارستان‌ها را تخلیه و مجروحین جدید را در صورت مراجعه هماهنگ کنیم.

حریرچی افزود: جراحان ارتوپدی و پرستاران بیمارستان‌ها از دیشب تاکنون سر پا هستند و هماهنگ کردیم از تهران و شهرستان‌های دیگر پزشک و پرستار اعزام شوند.

همچنین صادقی مدیرکل نظارت بر توزیع شرکت توانیر با اشاره به اینکه پس از وقوع رخداد با اجرای عملیات و واکنش اضطراری به بازیابی شبکه و خاموشی اقدام شده است افزود: بخش اعظمی از خاموشی ها در همان ساعات اولیه رفع شده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مشکلات در استان کرمانشاه ، شهرهای سرپل ذهاب و منطقه ازگله رخ داده است، افزود: با اجرای عملیات بازیابی و ارسال امکانات لازم از استان های همجوار با همکاری نیروهای امدادگر به سرعت شبکه برق این مناطق وصل خواهد شد.
صادقی بهره گیری از خدمات پشتیبانی ، تجهیزات و امکانات استان های همجوار برای بازیابی شبکه برق مناطق آسیب دیده را از جمله برنامه ها برای وصل سریع برق این مناطق برشمرد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون نیز گفت: مراکز انتقال خون سراسر کشور آماده خدمت رسانی به مناطق زلزله زده جهت تأمین خون و فرآورده‌های آن هستند.
بشیر حاجی بیگی افزود: با توجه به ذخایر مطلوب خون و فرآورده‌های آن در سراسر کشور اطمینان داریم خون مورد نیاز مناطق و مردم آسیب دیده و مجروح تأمین خواهد شد.
وی با بیان این که تمامی مراکز انتقال خون سراسر کشور برای خدمت رسانی به مردم آسیب دیده از زلزله در آماده باش و آمادگی کامل هستند، گفت: در کشور ایران تنها ۳ تا ۴ درصد مردم دارای گروه خونی o. منفی هستند و گروه خونی o. منفی به عنوان دهنده عمومی قابل تزریق به تمامی افراد دارای گروه خونی مختلف است و با ارزش‌ترین گروه خونی در مواقع بحران و آسیب‌ها و حوادث است.
وی افزود: هموطنانی که دارای گروه‌های خونی منفی به ویژه o. منفی هستند در اولویت مراجعه به مراکز اهدای خون هستند و در اهدای خون پیشقدم شوند.
حاجی بیگی گفت: افراد با گروه خونی o. مثبت در کشور ما ۳۳ درصد هستند و با توجه به این که بیشترین میزان جمعیت عمومی کشور o. مثبت هستند این افراد نیز برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند. 
حاجی بیگی ادامه داد:اهداکنندگان خون می‌توانند در سایت یاران به نشانی yaran.IBTO.ir برای اهدای خون و پیوستن به باشگاه گروه خونی o. منفی ثبت نام کنند.

وزیران کشور و بهداشت به همراهی تیمی از ریاست جمهوری عازم استان کرمانشاه شدند.

به دستور رئیس جمهور ، وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس جمعیت هلال احمر به همراهی تیمی از نهاد ریاست جمهوری، عازم مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه شدند.
هیئت اعزامی به ریاست دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور ، موظف به رسیدگی به روند امدادرسانی به زلزله زدگان ، رسیدگی به آسیب دیدگان و گزارش اقدامات انجام شده به رییس جمهور هستند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی یکشنبه شب پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه در تماس تلفنی با وزیر کشور در جریان روند امداد رسانی به زلزله زدگان و رسیدگی به وضعیت منطقه قرار گرفت و دستور داد تمام امکانات موجود کشور و بخصوص استانهای همجوار در جهت اقدامات فوری و امدادی برای هموطنان گرفتار زیر آوارها، خدمات درمانی برای مصدومین و تامین احتیاجات لازم هموطنان آسیب دیده بسیج شوند.
رئیس جمهور همچنین طی دستوری به معاون اول خود ماموریت داد تا ضمن مدیریت عالی موضوع جهت پشتیبانی کامل، مجموعه امکانات دولت و سایر نهادهای عمومی، نظامی و تشکل های مردمی را در این جهت بسیج نماید.
دکتر روحانی صبح امروز نیز در تماسی تلفنی با “هوشنگ بازوند ” استاندار کرمانشاه در جریان تازه ترین گزارش وضعیت امداد رسانی و رسیدگی به زلزله زدگان این استان قرار گرفت و دستورات لازم را صادر کرد.

 

نظر خود را بیان کنید