استاندارمازندران : کشت مکانیزه گامی برای مقابله با کرونا در مازندران است‎

0

مجیدحسین زادگان، استاندار مازندرا‌ن بر ضرورت توجه به کشت مکانیزه برای حفظ سلامت شالیکاران و کشاورزان تاکید کرد. 

خانه خبر مازندران – عباس ناساری : مجید حسین زادگان در جلسه ستاد مقابله با کرونا افزود: موانع بانکی و اداری خرید نشاکار را برداشته ایم تا میزان کشت مکانیزه افزایش یابد.

وی افزود: مطابق گزارش ارایه شده توسط جهادکشاورزی مازندران، امسال شاهد کشت مکانیزه نیمی از اراضی شالیکاری خواهیم بود که روندی رو به رشد و امیدوارکننده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با بیان این که به اندازه کافی دستگاه نشا کار در استان تهیه و تدارک شده ، گفت: شالیکاران در انجام نشا کاری سنتی عجله نکنند و تا جایی که می توانند از ظرفیت دستگاه نشاکار فراهم شده ،بهره بگیرند.

عزیزالله شهیدی فر افزود: علاوه بر این که بانک های نشا با حداکثر و حتی بیشتر از ظرفیت در حال تهیه بوته برای انجام نشا کاری مکانیزه هستند، بسیاری از شالیکاران نیز با تهیه سینی در صدد تهیه بوته شالی برای کشت با دستگاه شدند.

وی ادامه داد: اگرچه روستائیان تا کنون به درستی همه موارد را رعایت کردند ولی از امروز که حدود ۶۰ درصد نشا کاری باید به صورت سنتی و با بکار گیری کارگران انجام شود ،این موضوع به دغدغه جدی استان تبدیل شده است.

شهیدی فر گفت: با شروع نشا کاری دغدغه شیوع ویروس کرونا جدی است واگر موارد مهم در رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله تردد ، اسکان ، تهیه غذا و صرف آن و مهمتر از همه بکار گیری کارگران مورد بی توجهی قرار بگیرد، ممکن است شاهد شیوع بیماری باشیم.

وی پرداخت ۱۰ روزه تسهیلات از سوی بانک کشاورزی و خرید دستگاه نشا کار را به عنوان یک اقدام مهم ستاد پیشگیری از ویروس کرونا برای افزایش نشا کاری مکانیزه در استان عنوان کرد.

رئیس جهاد کشاورزی مازندران ممنوعیت استفاده از کارگران غیر بومی در کشت برنج را جدی دانست و گفت: طبق برنامه امسال نیمی از کشت برنج استان به صورت کاملا مکانیزه خواهد بود که به نسبت به کار گیری کارگر نیز کم می شود.

شهیدی فر انجام نشا کاری در سال زراعی جاری را درسطح حدود ۲۱۵هزار هکتار پیش بینی کرد و گفت: حدود ۱۰۰ هزار هکتار به روش کاملا مکانیزه کشت خواهد شد.

بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران هم اکنون سه هزار دستگاه نشا کار در مازندران وجود دارد و طبق مصوبه استانداری با تخصیص اعتبار و تسهیلات ارزان قیمت بانک کشاورزی ۳۰۰دستگاه نشا کاری آماده تحویل به متقاضیان است .

شماره تماس مدیرسایت(عباس ناساری) : ۰۹۱۱۲۲۶۹۷۰۷

نظر خود را بیان کنید