استاندار مازندران: کلیدواژه حفظ سلامت و معیشت، رعایت دستورالعمل هاست / ضرورت تغییر نگرش و رفتار جامعه در مواجهه با کرونا و زندگی

0

احمد حسین زادگان در آمل: کرونا فعلا با ماست، پس نمی توانیم زندگی خود را تعطیل کنیم؛ بلکه باید نوع بینش، نگرش و رفتار خود را تغییر دهیم تا در سایه رعایت پروتکل های بهداشتی و زیستِ متناسب با کرونا و تداوم کار، فعالیت و معیشت؛ زندگی خود را استمرار ببخشیم. ‎

 حانه خبر مازندران – عباس ناساری: احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در جلسه استانی مقابله با کرونا در شهرستان آمل با اشاره به اینکه در قالب نیروهای مردمی، جهادی و بسیج، سمن ها و تشکل های مردم نهاد و دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیردولتی مدیریت ویروس منحوس کرونا میسر شد و کماکان با حضور و عزم همگانی تداوم دارد، خاطرنشان کرد: موج دوم کرونا در کل کشور آغاز شده، برخی استان ها زودتر و برخی دیرتر و این ابتلا در موج دوم بسته به نحوه و شکل ابتلا در موج نخست با هم تفاوت دارد؛ لیکن با همه اینها؛ یک چیز به عنوان اصلی ثابت پذیرفته شده است و آن این که فعلا باید با رعایت تمامی دستور العمل ها با کرونا زندگی کنیم.

استاندار مازندران بابیان این که همه شواهد در دنیا نشانگر آن است که کرونا تا پایان امسال و حتی آغاز سال بعد با ما خواهد بود و نمی توان بصراحت گفت که چه زمان ما را ترک می کند یا واکسن آن ساخته می شود، تصریح کرد: پس نمی توانیم زندگی خود را تعطیل کنیم؛ بلکه باید نوع بینش، نگرش و رفتار خود را تغییر دهیم تا در سایه رعایت توامانِ بهداشت و پروتکل های بهداشتی و زیستِ متناسب با کرونا و تداوم کار، فعالیت و معیشت؛ زندگی خود را استمرار ببخشیم و حفظ کنیم.

حسین زادگان با اشاره به تحریم های سنگین و ظالمانه بر علیه کشور، میزان درگیری و آسیب پذیری ما را در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه کامل بیشتر دانست و گفت: کادر بهداشت و درمان روزهای سختی را پشت سر می گذرانند و برای برخی اقشار جامعه، گذران اقتصادی سخت تر شده است؛ لذا رعایت دستور العمل های بهداشتی، سلاح اصلی در مبارزه با کرونا می باشد تا با قطع این زنجیره کمتر گرفتار آسیب های ناشی از آن شویم و بتوانیم این روزها را تحمل کنیم و پشت سر بگذاریم.

وی با بیان این که ۵۰ درصد اقتصاد استان را بخش خدمات بویژه حوزه گردشگری تشکیل می دهد و تعطیل کردن این بخش نه بنفع معیشت مردم است و نه می توان با تصمیم استانی به آن اقدام نمود و اجازه چنین کاری نیز از سوی ستاد ملی بدلیل ضرورت حفط اقتصاد و معیشت مردم داده نخواهد شد، اظهار داشت: ستاد ملی مقابله با کرونا با انجام کار تخصصی و علمی برای همه وضعیت ها؛ شرایط تعیین کرده و حدود اختیارات استان ها را برای شهرهای قرمز نظیر تعطیلی پاساژها، مراسم عروسی و ختم، سالن های سرپوشیده، آرایشگاه های زنانه و مراکز تجمعی تعیین نموده است.

رییس ستاد مقابله با کرونا مازندران، گفت: در آغاز بازگشایی ها، سامانه ای برای اصناف و بازاریان تعریف کردیم و از آنان خواستیم با ثبت نام در آن و دادن تعهد نسبت به رعایت دستورالعمل ها و رعایت پروتکل های بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند که متاسفانه این مهم؛ جدی گرفته نشد و حتی برای تداوم فعالیت مساجد، دانشگاه ها، مدارس و … نیز اصول و دستورالعمل هایی را مشخص کردیم.

استاندار هدف از تشکیل جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در شهرستان آمل را ابلاغ این پیام عنوان کرد که هیچ کس نمی تواند جز خود مردم بحران کرونا را کنترل کند آن هم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی؛ لذا وقتی ماسک نزنیم و به اماکن پرتجمع برویم و بهداشت فردی و جمعی را رعایت نکنیم، مطمئنا مبتلا می شویم.

حسین زادگان با اشاره به این که ما نمی خواهیم بازار تعطیل و اقتصاد مردم نابود شود بلکه می گوییم بازاری تعطیل می شود که رعایت نکند، افزود: به همین دلیل امروز تاکید کردیم هر صنفی، ابتدا اتحادیه بر فعالیت آن ها نظارت کند و اخطار بدهد، لذا با هر کسی که در سامانه تعهد داده و اکنون پروتکل ها را رعایت نمی کند به عنوان کسی که سلامت و جان مردم را به مخاطره می اندازد، برخورد جدی می شود.

استاندار با اشاره به این که براساس بررسی هایی که صورت گرفته است برخی مکان ها و اصناف در معرض آلودگی بیشتر قرار دارند، ابراز داشت: لذا برای این گونه اماکن که لیست آن ها تهیه و مشخص شده است مقرر گردید نظارت بیشتری بر رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گیرد.

حسین زادگان از روند کاهشی آمار مبتلایان به کرونا در روزهای گذشته در استان خبر داد و اظهار کرد: این بدان معنا نیست که خطر رفع شده است و نمی تواند دوباره روند افزایشی پیدا کند بلکه این نتیجه خوشحال کننده بیانگر اقدامات خوب در راستای مبارزه با کرونا در شهرستان ها و رعایت مردم می باشد و این تجربه را اثبات می کند که هرگاه به تصمیمات درست در این راستا پایبند باشیم، شاهد تغییرات خرسند کننده خواهیم بود و اگر آمار ما در هر شهرستانی صفر هم شود، ذره ای نباید در رفتار ما تغییر ایجاد شود.

استاندار مازندران تاکید کرد: این تغییر نشان می دهد که در مقطع پیش رو و بویژه در ایام محرم نیازمند تغییر رفتار در نحوه برگزاری عزاداری ها هستیم و شکل حضور در حسینیه ها، شکل دسته روی ها باید تغییر یابد و نذورات در بسته های خشک تحویل مردم شود.

نماینده عالی دولت در استان یادآور شد: رفتار ویروس کرونا در پیک دوم شدید تر شده است و بهمان نسبت که تدریجی اوج گرفته است ؛ در نتیجه، روند سیر کاهشی این ویروس هم بصورت پلکانی و تدریجی خواهد بود لذا مردم با صبوری و برای کمک به کادر درمانی و برای صیانت از سلامت و جان خود و عزیزان خویش، مراقبت و ثبات در رفتار و رعایت بهداشت را نصب العین خود قرار دهند و لحظه ای غفلت نکنند.

وی افزود: برای نظارت بیشتر بر روند مدیریت بر مقابله با کرونا در شهرستان آمل معاون استاندار و برخی از مدیران استانی مربوطه بعنوان مدیران معین در این شهرستان انتخاب شدند، با اصنافی که رعایت دستور العمل ها را ننمایند برخورد جدی می شود، بدون اینکه بازار تعطیل و اقتصاد و اشتغال مردم مورد تهدید قرار گیرد.

استاندار مازندران با تاکید بر این که حفظ سلامت و معیشت مردم شعار و برنامه محوری در مقابله با کرونا بوده و همواره خواهد بود و کلیدواژه تحقق این دو اصل؛ رعایت دستورالعمل هاست، خاطرنشان کرد: بازار، ادارات، مطب ها، پاساژ ها و … موظف به اجرای دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی می باشند و زدن ماسک الزامی است.

وی با اشاره به این که نباید یکطرفه حرکت کنیم و از آغاز بنای ستاد ملی و استانی بر این بوده است که هر دو سمت اقتصاد و سلامت را برای مردم حفاظت کند، گفت: اگر فقط روی مقابله با کرونا بصورت محض تمرکز کنیم ممکن است در آینده، خساراتی که از بابت اقتصاد به جامعه ما وارد خواهد شد بیشتر از آسیب های کرونا در حوزه سلامت باشد.

استاندار افزود: کل دنیا به این سمت رفته است که تعادلی بین سلامت و اقتصاد ایجاد کند ضمن اینکه اقتصاد فعال باشد، سلامت مردم هم تضمین شود، لذا با عنایت به این که علائم خوبی از کاهش روند شیوع کرونا بخاطر تلاش همه دست اندرکاران و رعایت مردم دریافت می شود، از مردم تقاضا داریم از مراودات و رفت و آمدهای غیرضرور به اماکن و ییلاقات و تفرجگاه های خارج از خانه بجد پرهیز کنند.

رییس ستاد مقابله با کرونای مازندارن در خصوص تامین اقلام بهداشتی برای خانواده های کم بضاعت، یادآور شد: فرمانداری ها با هدایت ائمه جمعه و کمک و همراهی بسیج، سمن ها و نیروهای جهادی در تامین ماسک و اقلام بهداشتی خوب ظاهر شدند و همچنان این اقدام خداپسندانه در کنار کمک مومنانه تداوم می یابد.

 

نظر خود را بیان کنید